Podsumowanie VII Meet-upu Top 500 Innovators

17-18. maja br. odbył się VII Meet-up Stowarzyszenia Top 500 Innovators. Była to wyjątkowa okazja do spotkania brytyjskich specjalistów, którzy założyli i z sukcesem prowadzą startupy. W wydarzeniu uczestniczyła też grupa wiodących polskich specjalistów z zakresu innowacji i transferu technologii.

VII edycja konferencji o charakterze meet-upu o tytule przewodnim “On the Crossroads of the Science-Based Innovations” odbyła się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej.

Dzień pierwszy poświęcony był inspiracjom z Wielkiej Brytanii oraz rozmowom z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas panelu dyskusyjnego. Zaproszeni na wydarzenie prelegenci to światowej klasy specjaliści. Przedstawili praktyki z najbardziej rozwiniętego europejskiego ekosystemu innowacji, czyli tzw. “złotego trójkąta” Cambridge-Oxford-Londyn. Wśród uczestników byli także specjaliści z całej Polski związani ze startupami lub osoby działające na styku nauki z biznesem.

Otwarcie konferencji przez Rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka

Podczas konferencji uczestnicy dowiedzieli się jakie są praktyczne strony tworzenia innowacji dla naukowców i osób zakładających startupyProfesor Alan Barrell(Cambridge Worldwide Associates, wcześniej profesor na University of Cambridge) opowiedział o swoich obserwacjach na temat Brytyjskich i Polskich klastrów innowacji. Nicholas Coutts(Imperial College London) przedstawił elementy kluczowe w budowaniu kanałów kontaktu z klientami dla nowych produktów. Opowiedział też o programach wspierających startupy które współtworzył w różnych częściach Europy.

Wykład Prof. Alana Barrella
Wystąpienie Nicholasa Couttsa

W programie przewidziano godzinne spotkanie i dyskusję na temat najnowszych planów w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego prowadzoną przez Topowicza dr inż. Michała Grega, przy udziale dr Aleksandra Dańdy i dr Andrzeja Kurkiewicza (MNiSW) oraz Łukasza Wojdygi (NAWA)Katarzyna Walczyk-Matuszyk przedstawiła inicjatywy Stowarzyszenia Top 500 Innovators, które mogą wesprzeć startupy w rozwoju. Poznaliśmy też dr Marka Tyla – założyciela organizacji Innovation Forum, dającej młodym startupom akcelerację i wsparcie w międzynarodowym rozwoju. Było też success story firmy DestiNA Genomics przedstawione przez jej założyciela – Hugh Ilyinea. Polskie success story to firma VersaBox zaprezentowana przez współzałożyciela – Jakuba Michalskiego.

Panel dyskusyjny dot. polityki z obszaru nauki i szkolnictwa wyższego
Przedstawienie inicjatyw Stowarzyszenia przez Prezes Katarzynę Walczyk-Matuszyk
Hugh Ilyine w trakcie opowiadania swojej success story
Sesja success story Topowicza Jakuba Michalskiego

Dzień drugi był poświęcony praktycznej wiedzy i umiejętnościom. Uczestnicy wysłuchali prezentacji dr Michaela Mbogoro, przedstawiciela Oxford University Innovation (Oxentia). Jest to spółka zajmująca się transferem technologii na Oxford University. Wieloletnie doświadczenie i wypracowane procedury pozwoliły tej instytucji skutecznie skomercjalizować setki technologii.

Dr Michael Mbogoro podczas swojej prezentacji

Po serii inspirujących wystąpień przyszedł czas na użyteczną wiedzę pomocną w realnym działaniu. Podstawowym pytaniem na początku drogi jest “skąd zdobyć pieniądze?”. Dlatego przewidziano w trakcie wydarzenia panel dyskusyjny poświęcony pozyskiwaniu funduszy na start-up i komercjalizację wyników badań. Panel prowadziła Agnieszka Sygitowicz z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a wśród panelistów byli:

  • prof. Alan Barrell, Cambridge Worldwide Associates, wcześniej profesor na University of Cambridge;
  • dr Michaela Mbogoro, przedstawiciel Oxford University Innovation (Oxentia);
  • Sebastian Siuchta, ekspert Narodowe Centrum Badań i Rozwoju;
  • Agnieszka Pietrusińska, ekspert Agencja Rozwoju Przemysłu.
Panel dyskusyjny dot. finansowania start-upów

Uczestnicy mogli skorzystać również z szerokiej oferty warsztatów nastawionych na realne i praktyczne umiejętności:

  • Moja Sieć Otwartych Innowacji – projektowanie narzędzi wspierających transfer technologii do MSP. Warsztat design thinking (Contilo oraz Agencja Rozwoju Przemysłu)
  • Jak stworzyć udany program mentoringowy? (TopMinds)
  • The Top 500 Innovators Affiliate Brokerage Event – spotkanie brokerskie i networkingowe poświęcone technologiom IT
  • TRIZ – teoria innowacyjnego rozwiązywania problemów (Novismo)
  • Impact Investing – gdy zysk nie jest jedynym priorytetem (Foundation for Polish Science)
Warsztat Design Thinking
Warsztat ,,Jak stworzyć udany program mentoringowy?”
The Top 500 Innovators Affiliate Brokerage Event – spotkanie brokerskie

Ważnym elementem Zlotu było coroczne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia. Między innymi został wybrany Nowy Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Katarzyna Walczyk-Matuszyk – Prezes, Krystyna Malińska – Wiceprezes, Marcin Słoma – Skarbnik, Grzegorz Liśkiewicz – Sekretarz, Rafał Igielski (Członek Zarządu).

Podziękowania dla ustępującego Zarządu
Nowy Zarząd Stowarzyszenia Top 500 Innovators

Uczestnicy Meet-upu mieli również okazję wziąć udział w wieczornym bankiecie, podczas którego podziękowaniom, networkingowi i dobrej zabawie nie było końca. Bankiet uświetnił występ Dominika Gooda – uczestnika ubiegłej edycji jednego z programów Stowarzyszenia Top 500 Innovators – Top Minds.

Koncert Dominika Gooda
Kolacja w restauracji Farina Bianco

Konferencja została organizowana przez Stowarzyszenie Top 500 Innovators we współpracy z Politechniką Łódzką. Partnerem strategicznym wydarzenia była Agencja Rozwoju Przemysłu. Partnerami wydarzenia byli Innovation Forum, Urząd Miasta Łódź, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Krajowy Punkt Kontaktowy H2020, Młodzi w Łodzi, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Novismo.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w gronie Topowiczów już w przyszłym roku!

Dodaj komentarz